RESİMLERİ TAM OLARAK GÖRÜNTÜLEYEBİLMENİZ İÇİN GİRİŞ YAPMANIZ GEREKLİDİR.


Dosyalama Sisteminde bulunan kök klasörler altında çok sayıda dizin var ise tüm kök klasörleriniz listeli iken dosyalarınızı görmeniz zorlaşabilir. Bu durumda kök klasörlerinizi simge haline küçültüp yer kazanabilirsiniz.
Bunun için kök klasörlerinizin en üstüne bulunan noktalı alana fare ile geldiğinizde ok simgesi belirecektir. Fareniz ile aşağı doğru çektiğinizde simgelerin en alttaki boş satırda simge haline geldiğini göreceksiniz.Kök klasör ve ya  dizinlerden biri seçili iken fare ile sağ tıklandığınızda kendilerine ait seçenekler açılmaktadır.

Yanda Kök klasörlerden birisine ait seçenekler gösterilmektedir.

Dizin Listesini Yenile : Bulunduğunuz kök dizin içerisindeki dizinlerin yenilenmesidir. Sizinle beraber başka kullanıcılarda aynı kök klasör içerisindeki dizinlerde işlem yapıyor olabilir. Yükledikleri yeni dizin ve dosyaları, güncellenniş dosyaları dizin listesini yenilediğinizde yapılmış olan tüm işlem sizin dizin listenizde de aktif olacaktır.

Kök Dizinleri Yenile : Tüm kök dizinler içerisinde yapılan değişimler sizin kök klasörleriniz içerisinde de aktif olacaktır.


Özellikler (Kök Klasör Adı) : Seçili kök klasörde kullanıcıların hangi yetkilere sahip olduğuna bakılması ve  yetkilerin düzenmesi için kullanılır.

Daha aytıntılı bilgi için TIKLAYINIZ
Kök klasörlenizin içinde bulunan dizinlerden herhangi biri seçili iken fare ile sağ tıkladığınızda açılan seçenekler;

1-Kısayollara ekle : Dizin sayınızın fazla olduğu kök klasörler içerisinde sık kullandığınız dizinleri kısayollara ekle seçeneğini kullanarak "Kullanıcı Kısayolları" alanına taşıyabilir ve dizinlerine daha rahat ulaşabilirsiniz.
Daha aytıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

2- Yeni Alt Dizin oluştur :Bulunduğunuz dizinin altına yeni dizinler oluşturmak için kullanılır. Başlangıç dizinleri altına istenilen sayıda alt dizin oluşturulabilir.
Hangi dizin yada alt dizin altına alt dizin oluşturulmak istenirse mutlaka o dizinin seçili olması gerekmektedir. Oluşturulan alt dizinlerin altına oluşturulan dizinlerde alt dizin olarak adlandırılır. Daha ayrıntılı Bilgi için TIKLAYINIZ

3-Seçili Dizinin Adını Değiştir: Seçmiş olduğunuz dizinin adında değişiklik yapmak için kullanılır. Daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ

4-Seçili Dizini Sil: Bulunduğunuz kök klasör içerisindeki dizin yada alt dizinleri silmek için kullanılır. Daha ayrıntılı Bilgi için TIKLAYINIZ


5-Seçili Dİzini Yerel Kaydet: Seçmiş olduğunuz dizin yada alt dizinleri bilgisayaraınıza kayıt etmek için kullanılır.

6- Seçili Dizini Yenile: Bulunduğunuz dizindeki dosyaların yenilenmesidir.

7-Dizin Ağacını Yenile: Dizin ağacında bulunan tüm verilerin yenilenmesidir.

8-Kullanıcı Yetkileri: Kullanıcı yetkileri seçeneği "Sistem Yöneticisi" tarafından görüntülenebilir. Standart kullanıcılarda "Kullanıcı Yetkileri" seçeneği görünmemektedir.
Seçili dizinde kullanıcı ve kullanıcı gruplarının yetkilerine bakılabilir. Yetki değiştirme işlemleri 9 numaralı alanda bulunan "Özellikler" seçeneğinde bulunan "Güvenlik" sekmesinden ayarlanabilir.

9-Özellikler: Dizinlerin genel özelliklerine bakabilir, dizinler üzerinde kullanıcı yetkilerin düzenleyebilir, dizin hakkındaki detaylara ulaşabilir ve güncellemeler yapabililirsiniz. Daha ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ
Dizin Seçenekleri
Dosya Seçenekleri
"Dosya Listesi" alanında listenen dizin ve dosyalarınıza sağ tıkladığınızda bir kaç farklı seçenek açılacaktır.

Dizini / Dosyayı Aç: Seçili olan dizin veya dosyaları açmanıza yardımcı olur. Aynı işlemi seçili dizin yada dosyanın üzerine çift tıklayarakta yapabilirsiniz.

Birlikte Aç : Dosyanızı açabileceğiniz diğer programların listesini görebilirsiniz.

Sil : Seçili dizin yada dosyanızın silinmesidir.

Dosya Şablonları: Sık kullandığınız bazı belgeleri şablon olarak kayıt edip "Dosya Şablonları" seçeneğinden kolayca bir kopyasını oluşturup üzerinde değişiklikleri uygulayabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için Tıklayınız.

Yeni Kısayol Oluştur : Başka bir dizindeki sık kullandığınız dosyaları bulunduğunuz dizine kısayol olarak oluşturur. Oluşan kısayolun uzantısı .glink olacaktır. Daha detaylı bilgi için Tıklayınız.

Seçili Dosyaya Kısayol Oluşur : Seçili dosyanızın aynı dizin içerisinde kopyasının oluşturulmasıdır.

Dizin / Dosya seçenekleri hakkında daha detaylı açıklamalar için Tıklayınız

  Orkestra'nın alt ksımında bulunan bilgiler;
1- admin yazan alan Hangi kullanıcının oturumunun açık olduğunu gösterir.Yanında bulunan rakamlar ise sunucu adresidir.
2- Öbek Büyüklüğü:
3-Atık Toplayıcı:

İlgili Konular

Üst Konular

Genel Kullanım
 
©2009-Yasal Uyarı